Wypoczynek i Wakacje na Mazurach

Suchy smar do bram — jaka jest jego przewaga nad innymi smarami?

Bramy to konstrukcje, które trzeba systematycznie smarować w celu zagwarantowania im płynnego działania oraz ograniczenia ryzyka kosztownych awarii. Dotyczy to zarówno wersji garażowych, jak i przemysłowych. Optymalnym wyborem jest w tym przypadku suchy smar do bram, ponieważ posiada znacznie lepsze właściwości użytkowe od tradycyjnych preparatów.

Kilka przydatnych informacji

Suchy smar występuje najczęściej w formie sprayu (puszka o pojemności 400 lub 500 mililitrów), a nieco rzadziej proszku czy wosku. Jego kluczowe zadanie polega na efektywnym redukowaniu tarcia komponentów ruchomych, co skutkuje brakiem nieprzyjemnych pisków i jednocześnie zwiększonym poziomem ochrony przed korozją. Omawiany produkt powstaje na bazie syntetycznego teflonu, ewentualnie dwusiarczku molibdenu bądź grafitu. Jest przeznaczony głównie do pokrywania części metalowych narażonych na bezpośredni kontakt z kurzem, zabrudzeniami i pyłem (prowadnice, zawiasy, rolki, łożyska itp.).

W przeciwieństwie do klasycznych odpowiedników nie zawiera w swoim składzie szkodliwego silikonu ani uciążliwych tłuszczów. Jeśli jest stosowany jedynie od czasu do czasu, to powinien być koniecznie przechowywany z dala od promieni słońca i wszelkich źródeł ciepła.

Dowiedz się więcej na https://dbamyobramy.pl/suchy-smar-p-4.html

Wytrzymałość na czynniki zewnętrzne to niejedyna zaleta

Suchy smar do bram charakteryzuje się przede wszystkim ponadprzeciętnie wysoką odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne, a także negatywne oddziaływanie soli oraz silnych związków chemicznych. Wykazuje niepodatność na temperatury w zakresie od -30°C do +50 stopni Celsjusza, co w naszej szerokości geograficznej ma spore znaczenie.

W zestawieniu ze zwykłymi smarami płynnymi wyróżnia się zdecydowanie niższym współczynnikiem tarcia, lepszą przyczepnością do powierzchni, bardziej komfortową aplikacją (na sucho, bez lepkich plam), brakiem tendencji do spływania z pionowych elementów i większą uniwersalnością (opcja wykorzystania zarówno do bram, jak i drzwi, okien, rowerów czy urządzeń warsztatowych). Poza tym niemal w ogóle nie paruje i ulega bardzo powolnemu zużyciu, co oczywiście oznacza oszczędność pieniędzy.

Nanoszenie krok po kroku

Przed zastosowaniem suchego smaru należy zawsze precyzyjnie oczyścić dane komponenty metalowe z kurzu i brudu, gdyż stanowi to gwarancję skuteczniejszego działania preparatu. Kolejnym istotnym etapem jest kilkunastokrotne potrząśnięcie puszką w celu ożywienia substancji aktywnych (przez około 40-50 sekund). Dopiero po wykonaniu tych czynności można przystąpić do powolnego nanoszenia aerozolu na wybraną cześć. Zaleca się robienie tego z odległości minimum 25 centymetrów — aż do uzyskania umiarkowanie grubej warstwy.

Nadmiar proszku wycieramy miękką szmatką. Omawiany proces powinien być realizowany w temperaturze między 10 a 25 stopni Celsjusza, dlatego używanie suchego smaru w sezonie zimowym nie jest zbyt rozsądnym pomysłem. Dodajmy, że przystępując do jego aplikacji, warto najpierw rzucić okiem na etykietę, gdzie są podane praktyczne informacje oraz ewentualne ostrzeżenia.