Wypoczynek i Wakacje na Mazurach

Poznaj atrakcje Parku Krajobrazowego Doliny Bobru

Park Krajobrazowy Doliny Bobru zachwyca turystów malowniczymi krajobrazami i interesującymi miejscami, którymi można się zachwycać przemieszczając się wzdłuż rzeki. Należy on do dwunastu tego rodzaju obszarów chronionych na terenie Dolnego Śląska.

Posiada dużą wartość nie tylko przyrodniczą, ale również historyczną i kulturową. Obejmuje około 11 tysięcy hektarów zróżnicowanych pod względem rzeźby terenu. Rozciąga się od Jeleniej Góry, Wlenia po Lwówek Śląski. Na obszarze Parku Krajobrazowego Doliny Bobru znajduje się Kotlina Jeleniogórska, Pogórze i Góry Kaczawskie, a także Pogórze Izerskie. 

Walory przyrodnicze Doliny Bobru

Centralnym obiektem Parku Krajobrazowego jest rzeka Bóbr, która jest dopływem Odry i od źródła położonego w Czechach przemieszcza się na obszarze 272 kilometrów. Park został stworzony po to, aby chronić najcenniejszy przyrodniczo odcinek określany nazwą Doliny Bobru. 

Na terenach rozlewającej się rzeki powstały podmokłe tereny, będące doskonałym miejscem dla rzadkich gatunków nie tylko zwierząt, ale także roślin. To niezwykle piękny i malowniczy obszar, zachwycający bujną roślinnością. Podczas pieszych wędrówek  najpopularniejszymi trasami można podziwiać wspaniałe gatunki flory, takie jak: irga czarna, goryczka krzyżowa i orzęsiona, kruszczyk błotny czy włosocień cienisty, a także fauny, między innymi dziki, lisy, jelenie, sarny, puchacze, zające. 

Przez wieki Bóbr stanowił  także zagrożenie dla mieszkańców tych okolic, gdyż był sprawcą regularnych powodzi i podtopień, co przyczyniło się do decyzji o budowie na rzece mniejszych i większych zbiorników wodnych lub tam. Ich zadaniem było zatrzymanie nagle wzbierającej wody. Temu celowi miała służyć również istniejąca do dzisiaj zapora w Pilchowicach wraz z jeziorem, która jest atrakcją turystyczną. 

Zapora i jezioro Pilchowickie

Zapora Pilchowicka wraz z jeziorem i elektrownią została zbudowana w latach 1904–1912. Jej celem była ochrona okolicznych miejscowości przed powodziami. Pojawiały się one regularnie i były w tym rejonie czymś normalnym. Powodowały olbrzymie straty, dlatego ówczesne władze podjęły decyzję o wybudowaniu zapory, która miała redukować falę powodziową i produkować energię elektryczną, a przy tym pełnić rolę atrakcji turystycznej regionu. Jest drugą co do wielkości tego typu budowlą w Polsce. 

Nazwę zapory utworzono od pobliskiej miejscowości Pilchowice. Jej wysokość wynosi 67 metrów. Miłośnicy spędzania czasu nad wodą znajdą tu ciekawą ofertę spływów kajakowych, pontonowych po rzece Bóbr, pływania rowerem wodnym lub żaglówką po jeziorze Pilchowickim. Zapora jest dostępna dla turystów bez żadnych ograniczeń. Można na nią wjeżdżać lub wchodzić bezpłatnie. Oglądanie tej niezwykłej budowli jest możliwe z kilku miejsc, zarówno z korony zapory, od strony elektrowni położonej u jej podnóża, a także z kilku miejsc widokowych. 

Szlaki turystyczne Parku Krajobrazowego Doliny Bobru

Przez teren Parku Krajobrazowego Doliny Bobru i jego otuliny przebiegają szlaki turystyczne. Ich łączna długość wynosi niemal 100 kilometrów. Wśród nich najpopularniejszym jest niebieski szlak międzynarodowy, który jest oznaczony symbolem E3 i w Polsce prowadzi między innymi przez pasma Sudetów. Drugim z nich jest szlak zielony określany nazwą Szlaku Zamków Piastowskich, przebiegający między innymi przez Siedlęcin, gdzie znajduje się książęca wieża mieszkalna z XIV wieku oraz miejscowość Wleń, a kończy się na Pogórzu Kaczawskim. Na szlaku znajduje się 25 grodów i zamków piastowskich. Przez obszar Parku Krajobrazowego Doliny Bobru biegnie wiele tras rowerowych. 

Atrakcje Wlenia – ruiny zamku 

W okolicy Wlenia, na szczycie Góry Zamkowej znajdują się ruiny zamku. Budowla pochodzi z XII wieku, została wzniesiona na polecenie Bolesława Wysokiego. Stanowi pierwszą na polskich ziemiach murowaną warownię. Ze szczytu góry rozciąga się piękny widok na okolicę, a przede wszystkim malowniczą Dolinę Bobru, a także Wleń, Pogórze Kaczawskie i Izerskie, a nawet Karkonosze. Z całego zamku do czasów współczesnych zachowała się jedynie baszta. Położony jest on na obszarze Rezerwatu Przyrody Góra Zamkowa z roślinnością chronioną i niezwykłym lasem liściastym. We Wleniu warto zwiedzić rynek z kolorowymi kamienicami.

Wieża Rycerska w Siedlęcinie

Wieża rycerska w Siedlęcinie została wzniesiona w latach 1313–1315 z inicjatywy księcia Henryka Jaworskiego. Należy do największych tego typu budowli w Europie Środkowej. Niezwykłą atrakcją jest możliwość podziwiania malowidła znajdującego się w wielkiej sali,  przedstawiającego legendarnego rycerza okrągłego stołu sir Lancelota z Jeziora,. 

las

Gdzie można zatrzymać się na nocleg w Dolinie Bobru?

Gwarancją najwyższego komfortu i relaksu po zwiedzaniu atrakcji Wlenia są noclegi w Nielestno34 – domu wypoczynkowym, dostosowanym do potrzeb osób poszukujących możliwości regeneracji, ucieczki od miejskiego zgiełku i  ceniących kontakt z naturą. To doskonałe miejsce zarówno dla osób młodych, rodzin z dziećmi, jak i starszych. 

Noclegi w Dolinie Bobru pozwolą na pełnię relaksu i umożliwią odpoczynek w przyjemnej, rodzinnej atmosferze. Obiekt agroturystyczny jest nowoczesny i świeżo wyremontowany, dzięki czemu wszystkie wnętrza prezentują się niezwykle schludnie i stylowo. Jest to doskonała propozycja dla wszystkich turystów poszukujących noclegów w samym Nielestnie, czy w okolicy Wlenia, Pilchowic i Jeleniej Góry.