Wypoczynek i Wakacje na Mazurach

Mazurskie wyspy

Na mazurach znajduje się kilka wysp o bardzo ciekawej historii. Jedną z nich jest wyspa Gilma na jeziorze Dobskie. Jest najciekawszą ze wszystkich wysp na mazurach, która była kiedyś świętym gajem i grodziskiem Galindów – miejscem pogańskiego kultu, który był praktykowany do początku XV wieku. Poza tym, na wyspie znajdują się ruiny grodziska pruskiego z XIII wieku. Natomiast po podbiciu Prusów przez Krzyżaków wybudowano tutaj niewielki zamek.

Oprócz wyspy Gilma znajdują się tutaj trzy inne wyspy: Kormoranów, Piramidowa, Upałty. Wyspa Kormoranów charakteryzuje się tym, że zamieszkują ją wspólnie kormorany oraz czaple siwe. Wyspa jest porośnięta lasem liściastym i ma powierzchnię około 2 ha.

Nazwa wyspy Piramidowej pochodzi od pomnika przypominającego piramidę, który się na niej znajdował. Jednak po podniesieniu wód – fale rozmyły pomnik. Wiadomo jednak, że pomnik mierzył około 13 m i był podarowany hrabiemu Donnersrmarckowi przez hrabiego Lehndorffa.

Wyspa Upałty jest największą ze wszystkich wysp występujących na mazurach o powierzchni około 67 ha. Wyspa była własnością hrabiów Lehndorffów do 1945r. Mieściła się tutaj rezydencja oraz park. Aktualnie jest tutaj las, który ma ponad 200 lat.