Wypoczynek i Wakacje na Mazurach

Agroturystyka – czy ta forma urlopu jest dla każdego?

Gospodarstwa agroturystyczne przeżywają dzisiaj swoje pięć minut. Po fascynacji intensywnym życiem miejskim przychodzi moment, w którym pragniemy zwolnić i postawić na relaks w ciszy i spokoju.

Odpoczynek w niewielkiej, mało znanej miejscowości zapewnia liczne możliwości naładowania baterii. Czym agroturystyka różni się od innych form wypoczynku? Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?

Czym jest agroturystyka?

Urlop w gospodarstwach agroturystycznych wyróżnia się tym, że możesz w czasie jego trwania postawić na znacznie większą integrację z gospodarzami, niż się to dzieje w przypadku wypoczynku w hotelu, dworku lub jakiegokolwiek innego miejsca. W gospodarstwie możesz wziąć udział w codziennych pracach gospodarskich, a także poznać historię miejscowych obyczajów i wziąć udział np. w warsztatach tkactwa, ceramiki, nauczyć się wędkarstwa, jazdy konno lub nawet spróbować swoich sił w samodzielnym wypiekaniu chleba, produkcji serów lub wędlin.

Dlaczego warto rozważyć wypoczynek agroturystyczny?

Zalet wypoczynku na wsi jest naprawdę dużo. Spośród nich wyróżniamy:

  • sentymentalną podróż w czasie – na pewno pamiętasz swoje wakacje u krewnych na wsi jeszcze z czasów dzieciństwa
  • brak zgiełku i tłumu turystów
  • możliwość odcięcia się od codziennego szumu informacyjnego
  • wypoczynek bierny lub aktywny
  • dostęp do atrakcji takich jak spływ kajakiem, wycieczki rowerowe, zwiedzanie lokalnych perełek
  • wakacje w duchu eko
  • odkrycie przyjemności płynącej z kontaktu z naturą

Czy agroturystyka może mieć minusy?

Niemal wszystko na tym świecie ma swoje ujemne strony i nie da się z tego wykluczyć również agroturystyki. Pobyt w gospodarstwie umożliwia m.in. kontakt ze zwierzętami i pomoc w opiece nad nimi – są one na ogół przyzwyczajone do ludzi i nastawione przyjacielsko, lecz jeśli w grę wchodzą dzieci, nigdy tak naprawdę nie możesz mieć 100% pewności, że nie dojdzie do nieprzyjemnej sytuacji.

Nie wszystkim odpowiada brak dostępu do bardziej komercyjnych atrakcji, takich jak kino czy basen lub klub. Dlatego też, jeśli masz w planach wyjazd do gospodarstwa z całą rodziną, omów to dokładnie z bliskimi. Być może część nie będzie zainteresowana i konieczne będzie pójście na pewien kompromis. 

Dla kogo agroturystyka będzie najlepszym rozwiązaniem?

Najbardziej ucieszą się z niej osoby aktywne, lubiące bliski kontakt z naturą i otwarte na nowe osoby i doświadczenia. Jeśli tęsknisz za piknikiem na łące, spacerami po lesie i ogniskami na łonie natury, to dzięki agroturystyce przypomnisz sobie urok wszystkich tych czynności.

Pobyt w gospodarstwie agroturystycznym jest nierzadko połączony również z sesjami rehabilitacyjnymi lub terapeutycznymi, a do tego jest świetnym rozwiązaniem dla osób pragnących wakacji w bardziej ekologicznym stylu, które przy okazji nie wydrenują portfela.

Czy w gospodarstwie agroturystycznym nie będę się nudzić?

Wiele osób ma taką obawę, planując wypoczynek na wsi – na ogół nie jest to miejsce ociekające wrażeniami. Jednak tak jak już sugerowaliśmy, na miejscu mogą być dostępne różnego rodzaju warsztaty, na których zdobędziesz nową umiejętność lub po prostu rozszerzysz wiedzę z dziedziny, którą już znasz.

Warto też wziąć pod uwagę jeszcze jeden fakt – będąc na wakacjach, nie musisz zajmować się codziennymi sprawami i cały wolny czas możesz poświęcić sobie i swoim potrzebom. Dzięki temu masz szansę nie tylko na skosztowanie uroków natury, lecz też na odkrycie na nowo swojej wielkiej pasji.

agro turyści

Gdzie warto szukać najlepszych gospodarstw agroturystycznych?

Dużo zależy od tego, czego oczekujesz od wybranego gospodarstwa agroturystycznego. Na szczęście istnieją wyszukiwarki, dzięki którym poradzisz sobie z zadaniem znacznie szybciej. Jedną z nich jest np. strona fajnewczasy.pl, na której możesz zarezerwować noclegi w gospodarstwach znajdujących się na terenie całej Polski, m.in. w miejscowościach takich jak Grzybowo, Lubiatowo, Ustronie Morskie, Łyszkowica, Sarbinowo, Limanowa i wiele innych.

Dzięki wygodnym filtrom bez kłopotu dopasujesz wyszukiwane oferty do swoich konkretnych potrzeb i znacznie szybciej znajdziesz swoje wymarzone miejsce na wakacje!